Nezařazené

I Charleston Pilsen

I Charleston Pilsen 2

Plzeň má od včerejšího večera svůj špendlík na mapě světa vedle metropolí New York, Řím nebo Taipei či menších měst, jako například Porto, Cáchy nebo Malmö.

Přibližně stovku míst na pěti kontinentech spojuje působení vášnivých tanečníků swingu a zpracování videoklipu I Charleston, krátkého tanečního filmu odehrávajícího se v ulicích i v zákoutích charakteristických pro dané město.

Plzeňské swingaře zaujala celosvětová iniciativa I Charleston zhruba před rokem, kdy se rozhodli k ní připojit a natočit vlastní videoklip.

Za posledních pár let se komunita nadšených swingových tanečníků v Plzni nesmírně rozrostla, a i když to vypadá pouze jako zábava, všichni na sobě pilně pracují. Swing se stal jejich láskou a životním stylem. Velký podíl na tom má skutečnost, že máme skvělý swingový orchestr Pilsner Jazz Band, díky kterému vše získává na autentičnosti. Cítila jsem, že nastal čas vytvořit něco nového a velkého, a protože dělám ráda věci jinak, napadlo mě tyto dva elementy spojit a pokusit se tak natočit nejkrásnější I Charleston na světě,

říká s úsměvem Lenka Sekaninová, plzeňská taneční lektorka, tanečnice a v projektu I Charleston zároveň choreografka, scénáristka, dramaturgyně a představitelka hlavní role.

Od ledna 2018 jsme začali intenzivně připravovat koncepci, zejména pojetí celého klipu a příběh, následovala příprava choreografie a nácviky tanečních scén. My jako Pilsner Jazz Band jsme museli připravit aranžmá vhodné skladby, nazkoušet ji a pořídit studiovou nahrávku. Vybrali jsme ikonickou skladbu fenomenálního skladatele a pianisty Duke Ellingtona – It Don’t Mean A Thing If It Ain’t Got That Swing,

odhaluje první etapu projektu I Charleston Pilsen kapelník orchestru Pilsner Jazz Band a projektový vedoucí v jedné osobě Jindřich Jindřich.

Videoklip jeho tvůrci natáčeli v průběhu tří květnových víkendů. První část se odehrává roku 1945, v době osvobození města americkou armádou. Přirozenou kulisou se staly Slavnosti svobody a s natáčením ochotně pomohly vojenské historické kluby Tommy & Yankee, 16th Armored Division Club a KVH Soldaten. V klipu, který trvá necelých pět minut, swinguje na různých místech charakteristických pro město Plzeň na 40 tanečníků všech věkových kategorií. Charleston se za doprovodu Pilsner Jazz Bandu tančil na náměstí Republiky, na terasách pod Divadlem J. K. Tyla s pozadím synagogy, před Západočeským muzeem, Plzeňským Prazdrojem včetně typické pivovarské brány, v Křižíkových sadech nebo v Mlýnské strouze.

Oproti konkurenčním I Charlestonům ve světě obsahuje ten plzeňský dva unikátní prvky. Kromě účinkování orchestru má i propracovaný nadčasový příběh, který by se mohl odehrát kdykoliv – v den osvobození na konci války v Plzni nebo na swingové tančírně

láká ke zhlédnutí Jindřich Jindřich.

Využili jsme probíhajících Slavností svobody, ochoty a spolupráce města, zde sídlících institucí, skvělých lidí, kteří nám s natáčením pomáhali. Díky městu Plzeň jsme se dostali k technice, která nám umožnila pracovat zase trochu jinak,

říká režisér, kameraman a šéf štábu Pavel Schneider ze společnosti Video Factory Production. Město Plzeň natočený materiál částečně využije i pro spot k propagaci květnových Slavností svobody a také v cestovním ruchu.

Projekt nás zaujal hlavně proto, že bude zcela neotřelým a zajímavým způsobem prezentovat Plzeň ve světě,

upozorňuje Denisa Krylová z Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

***
42 tanečníků
8 členů kapely
3 kameramani

a desítky lidí, kteří pomáhali se vším možným i nemožným

Spolu jsme to dokázali.

I CHARLESTON PILSEN

17.9.2018